واقعیت مجازی

virtual reality

توضیحات

واقعیت مجازی (VR) فناوری دیگری در این شاخه است که با کمک نرم افزار و دستگاه هدست واقعیت مجازی، شرایطی را فراهم میکند که کاربر محیط حقیقی را نبیند اما بتواند در یک فضای کاملا دیجیتال با محیط مجازی اطراف تعامل داشته باشد. این فناوری در ارزان ترین حالت، نیاز به یک هدست ساده و یک تلفن هوشمند دارد و کلیه پردازشها و تعاملات از طریق گوشی انجام میشود و هدست تنها نقش یک لنز برای مشاهده نتیجه کار را دارد.
تجهیزات تخصصی تر این محصول شامل هدستی است که نیاز به تلفن هوشمند ندارند و کلیه پردازشها در درون هدست انجام میپذیرد. یکی از اصول تولید محتوا در این فناوری، ایجاد مکانهای واقعی یا مجازی با بیشترین جزئیات است تا برای کاربر باورپذیرتر باشد. یکی از محصولات قابل نمایش در این فناوری، تصاویر 360 درجه یا پانوراما است که به آن تور مجازی یا virtual tour گفته میشود و هزینه تولید محتوای بسیار پایینی دارد و میتواند در بسیاری از زمینه های دیگر مانند معماری و ساخت و ساز ، مسافرت ، املاک ، آموزش ، نظامی و غیره استفاده شود.

شرکت فرجاد سپهر جهان آرا در زمینه تولید نرم افزارهای مبتنی بر هدست واقعیت مجازی نیز فعالیت دارد. از جمله محصولات این شرکت در این حوزه، نمایشگاه مجازی فن گام است.
 ضمن اینکه این شرکت با دارا بودن تجهیزات تخصصی تصویربرداری 360 درجه و 180 درجه سه بعدی، توانایی انجام پروژه های تور مجازی را نیز دارا است.

نمونه کارهای تور مجازی در استودیو آراوین