واقعیت افزوده

Augmented Reality

توضیحات

واقعیت افزوده (AR) یک فناوری مبتنی بر رایانه است که دنیای دیجیتال را با دنیای واقعی ترکیب می کند. اصلی ترین شاخصه این فناوری، حضور همزمان محتوای دیجیتالی در دنیای واقعی است. یعنی ما در این فناوری با المانهای مجازی بر روی تصویری از دنیای حقیقی مواجه هستیم. اصلی ترین چالش این فناوری نحوه ارتباط دهی دنیای مجازی با حقیقی در فضای سه بعدی است که در حال حاضر عموما از طریق روشهای سنسورمبنا مانند ژیرسکوپ، قطب نما، جی پی اس، سنسورهای لیدار و... و یا روشهای تصویر مبنا و هوش مصنوعی محقق میشود. بارزترین نمونه این فناوری، نمایش فیلترهای تصویری بر روی چهره افراد در نرم افزارهایی مانند اسنپ چت است.

AR به عنوان یک فناوری پیشرفته و در عین حال در حال رشد شناخته میشود که میتواند در زمینه های مختلفی مانند بازی، تبلیغات، آموزش، هوانوردی ، پزشکی ، تولید و خودرو استفاده شود. علاوه بر این ، به لطف پیشرفت دستگاه های تلفن همراه که دارای انواع سنسورهای حرکتی و مکانی هستند و ازانواع پردازنده ها و گرافیک های قدرتمند و.. بهره میبرند، استفاده از این فناوری نیاز به تجهیزات جانبی خاصی نداشته و به راحتی میتواند در زندگی روزمره ما مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین این فناوری میتواند در سالهای آینده نیز نقش مهمی در بحث ارتباط با فضای دیجیتال ایفا کند.

یکی از محصولات شرکت فرجاد سپهر جهان آرا در حوزه واقعیت افزوده، اپلیکیشن راهنمای موزه آراوین است که با هدف نمایش مدل سه بعدی آثار، به بازدیدکنندگان ارائه شده است.

نمونه کارهای واقعیت افزوده استودیو آراوین